The 5-Second Trick For rodzaje soczewek

aberracja sferyczna, czyli zniekształcenie spowodowane zmianą kąta załamywania się światła. Soczewki sferyczne jednoogniskowe białe są jedyną refundowaną soczewką na NFZ, po której zastosowaniu konieczne będzie dobranie właściwych okularów oraz przygotowanie na gorszą jakość widzenia w ciemnościach, czy też wieczorami.

Nowości to odcień szarozielony, który daje wierniejszą percepcję barw, oraz soczewki fotochromowe, które równocześnie z przyciemnieniem dają efekt lustrzanki.

Jesteś zainteresowany zoperowaniem zaćmy w naszej klinice? Zachęcamy do pozostawienia danych kontaktowych. Nasi specjaliści skontaktują się z Tobą i odpowiedzą na wszystkie pytania.

Soczewki dwuogniskowe są zbudowane z dwóch stref, które różnią się mocą. W górnej strefie soczewka jest przystosowana do patrzenia w dal. Część dolna soczewki dwuogniskowej służy do bliskiego patrzenia, czyli do bliży, co w praktyce oznacza czytanie.

Najczęściej strosują je osoby cierpiące na starczowzroczność (prezbiopię), gdyż ich oczy tracą ogólną zdolność do akomodacji, czyli widzenia przedmiotów lub czytania z bliskich odległości

Soczewki kosmetyczne to soczewki kontaktowe, które zmieniają wygląd oczu, umożliwiając modyfikację ich koloru lub wzoru głównie dla celów estetycznych.

konieczność zaopatrzenia się w okulary korekcyjne (w przypadku wyboru soczewek jednoogniskowych).

Soczewki wielokrotnej wymiany – tygodniowe, dwutygodniowe i miesięczne. Używa się ich wielorazowo. Po wyjęciu z oczu soczewek tego typu należy je wyczyścić i umieścić w specjalnym płynie. Zaletą soczewek wielorazowych jest to, że są tańsze od soczewek jednorazowych.

Warto również podkreślić, że jednoogniskowe soczewki nie naśladują naturalnej zdolności akomodacji oka. Oferują pełną ostrość jedynie w jednej odległości, podczas gdy soczewki wieloogniskowe pozwalają widzieć dobrze zarówno z bliska, jak i z daleka.

Soczewka rozpraszająca Podstawową funkcją soczewek jest symetryczne względem osi skupianie lub rozpraszanie światła. Stąd każda soczewka posiada oś optyczną i punkt, w którym skupia się wiązka równoległa do osi optycznej, zwany ogniskiem soczewki.

Miękkie soczewki cechuje częsty czas wymiany lecz dzięki temu zyskujemy większą higienę i komfort dla naszych oczu. Wśród soczewek miękkich można wyróżnić:

Mogą być stosowane do maskowania defektów oka oraz dostępne są z mocami optycznymi lub bez. Ich główne zastosowanie obejmuje poprawę lub zmianę estetyki oka, jednocześnie mogąc pełnić funkcje korekcyjne.

Czytaj więcej Okulary progresywne: poradnik, czyli wszystko, co warto o nich wiedzieć

przybliżenie cienkiej soczewki. click here Schematycznie cienką soczewkę można przedstawić za pomocą strzałki zakończonej dwoma grotami, odwzorowując kształt rzeczywistej soczewki, czy to wypukłej (reprezentującej soczewkę skupiającą), czy wklęsłej (reprezentującej soczewkę rozpraszającą). Owe schematy przedstawiono na Rys. 2.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *